Pole tekstowe: Koszenie kosamiCisownik

Wieś Cisownik. Tradycja i kultura

Jagody w koszach sosnowych

Według tradycji wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki, ma ona oznaczać narodziny Jezusa i jest nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej, która jak czytamy w Biblii zwiastowała narodziny Dzieciątka i wskazywała do Niego drogę Trzem Królom.

W naszej polskiej tradycji kolację rozpoczyna się od łamania opłatkiem

i składania sobie życzeń, czytany jest również fragment  z Ewangelii, który dotyczy narodzenia Jezusa. W Polsce święta Bożego Narodzenia, a szczególnie Wigilia, to dzień w którym spotyka się cała rodzina przyjeżdżając niekiedy

z bardzo daleka, aby być razem. Stół nakrywany jest białym obrusem, pod który kładzie się wiązkę siana i ustawia o jedno nakrycie więcej - dla niespodziewanego gościa. Według dawnych wierzeń nakrycie było przeznaczone dla ducha przodków. Potrawy wigilijne są postne i jest ich dwanaście.

 

W tym roku na placu oprócz napisu WESOŁYCH ŚWIĄT jest szopka i żłóbek. Naśladując pasterzy mieszkańcy Cisownika licznie przyszli, aby ogrzać się przy wigilijnym ognisku i zaśpiewać kolędy: „Wśród nocnej ciszy” i wiele innych.

         Przy żłóbku czuwali najmłodsi cisowiacy, którzy mamy nadzieję będą kiedyś kontynuować tę piękną tradycję. Jak to wyglądało w tym roku można zobaczyć na zdjęciach, mamy nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej.

Wieczór wigilijny również związany jest ze śpiewaniem kolęd. W Cisowniku od kilku lat mieszkańcy wioski po wieczerzy wigilijnej,

o godzinie 21.00 zbierają się przy ognisku, łamią się opłatkiem, składają sobie życzenia, a potem wspólnie śpiewają kolędy.

Wieś Cisownik. Wigilia. wspólne śpiewanie kolęd. Wesołych świąt i ogniskoWieś Cisownik. Wigilia. wspólne śpiewanie kolęd. Dzieci przy żłóbkuWieś Cisownik. Wigilia. wspólne śpiewanie kolędWieś Cisownik. Wigilia. wspólne śpiewanie kolędWieś Cisownik. Wigilia. wspólne śpiewanie kolęd. Zdjęcie grupowe